Aerzen zet in op energiereductie

Aerzen zet in op energiereductie featured image

Aerzen zet in op investeringen gericht op energiereductie, omdat over een periode van tien jaar de energiekosten zo’n 90% van de totale bedrijfskosten van bestaande blowerinstallaties voor hun rekening nemen. De overige tien procent zijn 50/50 verdeeld over aanschaf en onderhoud. Als we dan weten dat het merendeel van de toegepaste blowers overgedimensioneerd is, met als gevolg een (te) hoog energiegebruik, wordt duidelijk dat hier interessante besparingsmogelijkheden liggen. Aerzen speelt hier onder meer op in met een serie Delta Hybrid schroefblowers, maar ook op het gebied van perslucht- en (bio)gascompressoren blijkt Aerzen als zelfstandig familiebedrijf belangrijke troeven in handen te hebben.

We hebben het over de Aerzener Maschinenfabrik in de Duitse plaats Aerzen, die op nog geen 300 km afstand ligt van Aerzen Nederland B.V. in Duiven. De Nederlandse vestiging is er al sinds 1978 en telt zo’n 30 werknemers. De geschiedenis van de Aerzener Maschinenfabrik gaat echter veel verder terug. Tot 1864 maar liefst, in welk jaar begonnen werd met een machinegieterij.

Een paar jaar later werd door Aerzen de eerste draaizuigerblower van Europa gebouwd, volgens het bekende Rootsprincipe, naar een Amerikaans patent uit 1860. Met de opkomst van stadsgas nam begin vorige eeuw ook de behoefte aan gasmeters toe en in 1930 startte Aerzen een productielijn voor rotorgasmeters. De productie van gasmeters is inmiddels overschaduwd door die van blowers (14.000 stuks/jaar) en compressoren (10.000 stuks/jaar), maar nog steeds verlaten er zo’n 1.000 gasmeters jaarlijks de fabriek in Duitsland.

In 2011 behaalde de Aerzen Groep een omzet van 280 miljoen euro, wat werd bereikt met een workforce van totaal zo’n 1.750 medewerkers, werkzaam bij de hoofdvestiging en de momenteel 30 binnen- en buitenlandse dochterondernemingen. Kortom, Aerzen is in de inmiddels bijna 150 jaar van haar bestaan, uitgegroeid tot wereldbedrijf dat zich al jaren stevig manifesteert in de blower- en compressormarkt en naast standaardproducten ook klantspecifieke specials ontwikkelt en produceert.

Overal waar lucht en gassen worden verplaatst, gecomprimeerd en/of gemeten, is Aerzen aanwezig, met haar draaizuigerblowers, turbo-blowers, rotorgasmeters en schroefcompressoren.

Overgedimensioneerd
“Blowers worden onder meer intensief gebruikt in waterzuiveringsinstallaties voor het beluchten van bassins,” zegt Ir. Siert G. Wiersema, Adjunct Directeur van Aerzen Nederland over een belangrijke toepassing. “Daarbij wordt het toerental van de blowers vooral geregeld op basis van het gemeten zuurstofgehalte. Weliswaar wordt op die manier het proces zo goed mogelijk gestuurd (zuurstofgehalte wordt zo constant mogelijk gehouden), maar je raakt dan wel de nodige efficiency kwijt in de aandrijving van de blower. Deze draait immers een groot deel van de tijd in het voor de motor en blower niet meest optimale gebied. Bovendien zijn veel van die blowers ‘op de groei’ gekocht en dus overgedimensioneerd.

‘Oversized’ betekent sowieso dat je continu geld aan het weggooien bent. Onze kracht is dat we zeer geavanceerde rekenmodellen hebben ontwikkeld, waardoor we met inachtname van de procestechnische marges, de capaciteit en dynamische eigenschappen van de combinatie elektromotor/blower exact op de toepassing kunnen afstemmen. Hierdoor draait de blower de maximaal mogelijke tijd in zijn meest gunstige energiegebied, waardoor de totale energiekosten ten opzichte van de ‘klassieke situatie’ significant zullen dalen.”

“Naast de relatief laagtoerige schroeven hebben we ook turbocompressoren in het programma die zijn uitgerust met speciaal gevormde turbines,” vervolgt Wiersema. “Die zijn met name interessant als behoefte is aan grote volumestromen tot ruim 13.000 m3/h. De aandrijving wordt hierbij verzorgd door high-speed permanent magneet (PM) motoren, waarbij toerentallen worden bereikt tussen de 30.000 en 50.000 omw/min. Een hoog toerental betekent een hoge efficiency. Vanaf 3.000 omw/min draaien de rotoren wrijvingsloos rond in luchtlagers. Bij de start zorgt een speciale coating voor voldoende startsmering. Uiteraard zijn deze turbo blowers volledig digitaal bestuurd en wordt het toerental geregeld met frequentieregelaars waarmee altijd een zo ideaal mogelijke situatie wordt gecreëerd.

Kortom, we doen er veel aan om de markt op verschillende fronten van dienst te zijn en met die drive hopen we dit jaar met de Aerzen Groep de grens van 300 miljoen euro omzet te passeren. Dat zou een leuk ‘cadeau’ zijn voor het 150 jarig jubileum dat we volgend jaar met z’n allen gaan vieren!”

Het volledig artikel vindt u in het februari-nummer van Aandrijftechniek.

x
Mis niet langer het laatste nieuws

Schrijf u nu in voor onze nieuwsbrief.

Inschrijven