Een team van de Hochschule Offenburg heeft onlangs zijn nieuwste project voorge-steld. Bij het stadsvoertuig ‘Grünspecht’ (groene specht) gaat het om een concept voertuig, dat kan uitgroeien tot een elektromobiel voor het stadsverkeer. De stu-denten willen met hun voertuig een revolutie veroorzaken in het stads-verkeer en werken daarvoor samen met de Zwitserse toeleverancier Feinstanz.
Het Team Schluckspecht van de Hochschule Offenburg neemt al sinds 1998 met de Schluckspecht deel aan de Europese Shell Ecomarathon (zie elders op deze website). Het studentenproject van een elektro-auto, die met slechts één liter benzine meer dan drieduizend kilometer kan rijden, is ruimschoots ter sprake gekomen in de Zwitserse stad Rapperswil-Jona. Het stadsbestuur wil het automobielverkeer uit de binnenstad verbannen. Toen de firma Feinstanz in deze stad van de Feinspecht hoorde, besloot het bedrijf dat men het project moest faciliteren.
Diversificatie
Het bedrijf is actief als toeleverancier voor de automobielindustrie, kent dus de automotive-wereld en kan voldoen aan de kwaliteitseisen die hier gelden. Gezien de crisis die de autowereld treft, is diversificatie van de bedrijfs-activiteiten dringend gewenst. Waarom zou men dus niet een voertuig ontwikkelen, waarmee milieuvriendelijk door de straten van Rapperswil kan worden gereden? Omdat alternatieve aandrijvingen voor auto’s steeds belangrijker worden, nam hij het thema elektromobiliteit onder de loep.
De Zwitsers zochten contact met het team uit Offenburg. Feinstanz wilde als middelgroot bedrijf niet samenwerken met een grote universiteit maar met een hogeschool die flexibel is. Het team uit de Zuidduitse stad had slechts twee weken nodig om de ´Grünspecht´ klaar te maken voor de eerste testrit.
Technologie
Terwijl het team in Offenburg zich concentreerde op het voertuig, richtte Feinstanz in Rapperswil zich op het laadproces. Daarbij heeft het bedrijf geen nieuwe technologieën ontwikkeld maar bestaande slim gecombineerd, wat een doorbraak kan betekenen voor de elektromobiliteit.
Het voertuig wordt aangedreven door een wielnaafmotor, net als de eerder gebouwde ´Schluckspecht´. Deze haalde de energie uit een brandstofcel die werkte op waterstof, terwijl de ´Grünspecht´ zijn energie uit batterijen haalt. Na het parkeren wordt het voertuig aangesloten op een wandcontact-doos, waarna er de eerste periode niets gebeurt. Pas als de bestuurder programmeert wanneer hij zijn voertuig weer nodig heeft en met welke ladingstoestand, komt de intelligentie in actie.
Een webserver maakt verbinding met de centrale die het laadproces stuurt. Deze kan zich op elke plaats ter wereld bevinden. Dat kan ook betekenen dat een ontlaadproces volgt. Als de ´Grünspecht´ stilstaat, kan hij zijn resterende energie namelijk ook terugleveren aan het laagspanningsnet. Ook kan hem worden verteld dat hij pas energie haalt als dit beschikbaar komt uit zon- of windenergie. De verbruiker wordt daarmee een intelligente gebruiker, die aangeeft wat en waar en op welk tijdstip en welke vorm hij energie wil hebben.


