Een consortium van onder-zoeksinstituten en onderne-mingen onder leiding van Festo heeft autonoom werkende componenten en systemen voor de fabricage- en proces automatisering van de toekomst ontwikkeld. De resultaten van het sa-menwerkingsproject MIKOA werden half oktober 2012 in het kader van de beurs Motek gepresenteerd.
‘MIKOA’ is de afkorting van ‘Miniaturisierte energieautarke Komponenten mit verlässlicher drahtloser Kommunikation für die Automatisierungstechnik’. Het project houdt zich bezig met de ontwikkeling van autonoom werkende sensormodulen, die als sleutelcomponenten voor de omzetting van draad-loos communicerende producten in de automatiseringstechniek dienen.
Deelnemers aan het project zijn naast de projectcoördinator Festo ook EnOcean, de Helmut-Schmidt-Universität – Universität der Bundes-wehr, HSG-IMIT-Hahn-Schickard-Gesellschaft für angewandte Forschung, Institut für Automation und Kommunikation (Ifak), Siemens, Universität Paderborn en Zollner Elektronik.
Doelstelling
Doel van het project was de miniaturisering van de functionele systemen en de ontwikkeling van een storingsvrije en betrouwbaar werkende draadloze communicatie op basis van nieuwe verbindingstechnieken. Minimale afme-tingen zijn een eis voor een invoering op de markt op een later tijdstip en vormen ook de belangrijkste uitdaging voor het omzetten in de seriepro-ductie.
De sensoren, die zonder energietoevoer van buitenaf werken, worden ge-bruikt voor de besturing van processen of voor de diagnose van installaties in de productie. Behalve aan autonome energievoorziening werd gewerkt aan optimale sensortechnologie en storingsvrije en in ‘real time’ werkende draadloze communicatie.
Optimale afstemming van het energieverbruik aan de ene kant en de energieopwekking met geschikte omvormers aan de andere kant bleek echter het nodige ontwikkelingswerk te kosten.
Energieverbruik en -bewaking
De nu ontwikkelde onderhoudsvrije sensoren zouden op verschillende plaatsen in het proces verbruiksdata kunnen vaststellen. Met de resultaten van het project wordt het dus mogelijk om een gedifferentieerd beeld van het energieverbruik te krijgen. Op basis van deze informatie zouden dan methoden voor de verbetering van de energie efficiëntie kunnen worden opgezet.
Thema’s als energieopslag en radiotechniek zonder batterijen zijn in de basis voor innovatieve besturingsconcepten de toekomst. De onderzoekers en de industrie zijn het daar over eens.
In deze samenhang speelt ook de ontwikkeling van decentrale intelligentie mee, die zijn intrek in de productie van de toekomst zal nemen. Taken die momenteel nog door de centrale computer worden uitgevoerd, zullen in de toekomst door de componenten zelf worden overgenomen. De componenten zorgen op deze manier voor geïntegreerde systemen in de automatise-ringstechniek.


