RSS feed van de Technologie nieuwspagina
Technologie

Negentien servo-assen bouwen gasontladingslampen

15-09-2009
Negentien servo-assen bouwen gasontladingslampen

Bij de fabricage van hogedruk gasontladingslampen zijn er kritische punten bij het dichtknijpen van het kwartsglas en het vullen met stikstof of vacuüm. Het gaat hierbij vooral om snelheid en kracht. Engineers bij Philips Turnhout hebben een mechatronische machine ontwikkeld voor de volautomatische assemblage van deze lampen.

De complexe assemblage van de hogedruk gasontladingslampen gebeurde tot voor kort semi-handmatig. Daardoor was er geen constante kwaliteit; vooral het dichtknijpen van het kwartsglas aan de beide uiteinden was een zorgpunt. Philips Turnhout wilde het knijpproces goed onder de knie krijgen en indien mogelijk automatiseren.

Proefmachine en productiemachine
Engineers ontwierpen een proefmachine om te kijken hoe snel en met hoeveel kracht het knijpproces moest plaatsvinden, met aansturing door een Bachmann PLC. De regellus van de knijpservo’s was ontworpen met Mathlab en via de Mathlab Simulink integratie van Bachmann in de controller geladen. Hierdoor konden de technici zo veel mogelijk testen en allerlei regelparameters uitproberen.

Met de resultaten van de proefmachine in het achterhoofd hebben engineers de productiemachine ontworpen. Van oudsher maakt Philips in de lampenfabrieken veel gebruik van draaitafels met bepaalde takten in het proces. Deze machine beschikt over 30 takten beschikt. Voor de aandrijving is gekozen voor een direct drive motor, in eigen huis opgebouwd op basis van componenten van Etel.

Het volledige artikel vindt u in het september-nummer van het vakblad Aandrijftechniek. Vraag hier een proefnummer aan.

Bron: Bachmann
Gepubliceerd op 15-09-2009 (13:18) door Ad Spijkers